Premiär på film om stormaktstiden | Region Värmland

Premiär på film om stormaktstiden

[PRESSMEDDELANDE] Välkommen på premiär av en lång-animation om stormaktstiden. Det är 200 sjätteklassare på Hammarö som har gjort filmen tillsammans med animatörer från Film i Värmland.

Varje klass animerar sin del av filmen, som kommer att bli 30-40 minuter lång. Arbetet pågår under vecka 13 och 14 och alla sjätteklassare på Hammarö är med i filmarbetet. Projektet avslutas med premiär på filmen för alla elever på Skoghalls Folkets Hus.
– Vi har fått slå mycket i böcker när varken jag, eleverna eller lärarna visste exakt hur olika historiska händelser utspelade sig. När man gör film är det viktigt att detaljerna blir rätt, säger Markus Hanson, animatör på Film i Värmland.
Om ni vill besöka en filmproduktionsdag på en skola går det bra de här dagarna:
Lillängsskolan 4 april mellan 9-14
Götetorpsskolan 5 april mellan 9-14

Pressinbjudan för premiär: 18 april kl 09.00
Plats: Skoghalls Folkets Hus
Kontaktperson: Markus Hanson – animatör Film i Värmland, 070-861 45 18