Pressinbjudan: Kristinehamn bjuds på danspromenad | Region Värmland

Pressinbjudan: Kristinehamn bjuds på danspromenad

[PRESSMEDDELANDE] Den 24 maj är det dags för den populära promenaden då Kristinehamn får besök av dansande kursdeltagare. Alla som vill kan följa med på vägen, eller möta upp gruppen på några av platserna.

“Nedslag på stan” är Kristinehamns folkhögskolas kursdeltagares dansverk som de skapat utifrån olika platser utomhus. Följ med på en danspromenad genom staden. Dans under, i, över och på Kristinehamn.
Koreografierna startar cirka kl.13.15 vid Kungsbron och går sedan längs Varnans norra sida. Där kan vi se två olika dansstycken för att senare avsluta vid fontänen och skejtparken vid det gamla badhuset runt kl.14.00.
Media är välkomna att delta under promenaden.

Kontakt:
Anna Hollsten, lärare
Telefon: 0550 – 392 59

_____________________

Dans, ledarutbildning och kompetenscentrum kring kognitiva funktionsnedsättningar är profileringen för Kristinehamns folkhögskola. Eget skapande under eget ansvar är viktiga ledord. Skolan är centralt belägen i Kristinehamn och erbjuder både närundervisning och flexibla distansstudier.
www.kristinehamn.fhsk.se