Film i Värmlands sommarpraktikanter visar sina filmer | Region Värmland

Film i Värmlands sommarpraktikanter visar sina filmer

[PRESSMEDDELANDE] Sommarpraktikanterna har nu arbetat hos Film i Värmland i fyra och veckor och på fredag den 12 juli är det premiär för deras filmer som visas i Region Värmlands filmsal på Lagergrens gata 2 kl 15.00.

– Det har varit roligt och lärorikt, säger praktikanten Emelie Hahne som bland annat jobbat som fotograf. Kul att lära känna likasinnade och att få jobba professionellt, lära sig tekniken och se hur man gör på riktigt.
Praktikanterna har lärt sig att arbeta i stora team och jobbat med att utveckla sina verktyg för filmskapande. Den senaste veckan har de gjort egna kortfilmer som alltså premiärvisas på fredagen.
Filmerna berör livsviktiga teman och bland annat visas ”Magnum Opus”, filmad med subjektiv kamera, om människors förmåga att göra misstag med koppling till narkotikamissbruk, ”Momento” om hur livet kan förändras på ett ögonblick och en film som kanske kan beskrivas som en vardagsthriller: ”The Package”.
– Tillsammans med tolv av Värmlands lovande unga filmare har vi fördjupat oss i det dramatiska filmskapandets konst, säger Jenny Jansdotter som är en av handledarna för sommarpraktiken. Vi har tittat på film normkritiskt och vi har tittat med professionella glasögon.
Film i Värmland har arrangerat sommarpraktik sedan slutet av 90-talet och flera framgångsrika filmare har börjat sin bana där.
Premiär för sommarpraktikens filmer blir det hos Region Värmland i lokalen Eniac på Lagergrens gata 2 fredag 12 juli klockan 15.00.
Anställda och allmänhet är varmt välkomna att vara med vid visningen.
Det finns då möjlighet att ställa frågor till praktikanterna och handledarna.
Allmänheten är också välkommen.

Kontakt och anmälan till visningen:
Jenny Jansdotter, handledare och filmare,
Telefon: 070-263 85 60,
E-post: jenny.jansdotter@gmail.com
Carina Ekman, konsulent kort- och dokumentärfilm,
Telefon: 054-701 10 83
E-post: carina.ekman@filmivarmland.se
www.filmivarmland.se

OM FILM I VÄRMLAND
Film i Värmland är en regional verksamhet inom Region Värmland som jobbar med kulturutveckling inom området film och rörlig bild. Fokus ligger på barn och unga, biografer i regionen och produktion av kort- och dokumentärfilm. Bland annat arrangerar Film i Värmland en sommarpraktik varje år som är ett sommarjobb och en utbildning för unga filmtalanger från Värmland.