Ungdomspengar – förverkligar ungas egna initiativ | Region Värmland

Ungdomspengar – förverkligar ungas egna initiativ

[PRESSMEDDELANDE] Julbord, mordgåta och lajv – allt detta kombinerar rollspelsföreningen Spegelglas på Bergsjö Bygdegård helgen innan jul.

Rollspelsföreningen Spegelglas, med fäste i Kristinehamn, beviljades under hösten 10 000 kronor i Ungdomspengar från Region Värmland för att kunna genomföra julbord med lajv i Cluedo-stil. Inbjudan har gått till alla intresserade oavsett tidigare erfarenhet av lajv och föreningen ser detta som ett steg i riktningen att själva kunna skapa och paketera lajv för att kunna sälja till skolor och företag. Tisdag 17 december berättar de mer om sin förening, sitt engagemang och framtidsplaner.
Tid och datum: Kl 13.15, den 17 december
Plats: Kristinehamns kommun, ”Storugglan”
Kontaktperson: Marie Persson, Region Värmland, 054 – 701 10 49