Workshops

Vi erbjuder följande workshops. Lokalerna meddelar vi när ni kommer.

Sagan öppnar dörrar inåt och utåt

– en workshop om fantasi, individ och värdegrund.

Vad skulle du göra om du fick Prinsessan på Ärtens ärta i din hand? Skulle du plantera den? Lägga den under kudden? Äta den som ett magiskt piller och hoppas på en förvandling? Workshoppen använder berättande, pyssel och gestaltande övningar som startpunkt för ett samtal om unicitet, den obegränsade äganderätten till den egna kroppen och fantasin och vikten av att jaget och laget tar hand om varandra!

Workshopledaren: Freï von Fräähsen zu Lorenzburg, konstnär, koreograf, drömmare och äkta Prins av ett eget litet furstendöme.
frej.von.fraahsen@gmail.com
Profil på Kulturpoolen: https://goo.gl/ZuNUfu (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: F-3


 Två rader text blir skulptur

Lera är ett beskrivande material. Två textrader förvandlas till tredimensionell skulptur. Så enkelt, utan begränsning av ålder, en utmaning för alla.

Workshopledare: Karin Lööf, keramiker
k.karinloof@gmail.com
Profil på Kulturpoolen: https://goo.gl/szNjSh (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: F-9


 Cirkus – inte bara cirkuskonster!

På en Cirkusworkshop arbetar vi, förutom med rena cirkuskonster som tex akrobatik och jonglering, lika mycket med social träning, respekt för varandra och rekvisita. Även problemlösning, att utmana sig själv, att våga, att nå mål liksom matematik ingår. Allt beroende på upplägg, utformning och målgrupp.
Cirkus för alla ger så mycket, mycket mer!
Välkomna!

Workshopledare: Hans Nordström, skådespelare cirkusartis och regissör
info@duodanzeros.com (öppnas i nytt fönster)
Profil på kulturpoolen: https://goo.gl/nhR2aE (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp F-9


 Dansa och kombinera balett, flamenco och latinodanser

Workshopen handlar om att visa vårt arbetssätt; hur vi jobbar med de olika grundstegen för att kunna dansa tre olika dansstilar: klassisk balett, flamenco och latino. Man kan testa och prova några rörelser samt se resultatet av koreografierna.

Workshopledare: Patricia Edvardsson, dansare
info@patriciasdanscenter.se (öppnas i nytt fönster)
Profil på Kulturpoolen: https://goo.gl/xtqRAz (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: Förskola till gymnasiet


 Dansväskan

Dansväskan är en väska fylld med inspiration, tips och pedagogiskt material för att ha dans på skolan. På workshopen får ni prova olika dansövningar med material från väskan som ni sedan kan använda själva. Väskan kommer att finnas till utlåning längre fram.

Workshopledare: Sofia Wirzén, danskonstnär och pedagog
sofia.wirzen@gmail.com (öppnas i nytt fönster)
Profil på kullturpoolen: https://goo.gl/R6fijK (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: F-6


 Film i skolan!

Eleverna springer ifrån lärarna i fråga om film- och mediakunskap – vad gör vi åt det?
Kort introduktion om varför film i skolan är viktigt och generellt hur en filmdag kan se ut.
Vi testar filmprogrammet iMovie och ger enkla tips och råd om hur man filmar och redigerar på I-pads.
Varmt välkomna!

Workshopledare:
Lisa Hartvig, filmare lisa@plushartvig.se (öppnas i nytt fönster)
Profil på Kulturpoolen: https://goo.gl/Pu2sxW (öppnas i nytt fönster)

Joacim Hartvig, filmare joacim@plushartvig.se
Profil på kulturpoolen: https://goo.gl/N4A1VW (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: Förskola – åk 9, gymnasiet


 Leranimation

Med enkel utrustning, ipad och enkla animaitonslådor gör vi leranimation. Workshopen kan vara fristående och föregås av vägledning om hur man bygger upp en enkel historia. Men workshopen kan även hållas efter föreställningen Bortbytingen som är en ””lerföreställning”” där skådespelaren på ett inspirerande sätt formar styckets rollfigurer i lera vart eftersom de dyker upp i berättelsen.

Workshopledare: Pia Holmqvist, dockmakare skådespelare och animatör
figurteater@telia.com (öppnas i nytt fönster)
Profil på kulturpoolen: https://goo.gl/Ln378o (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: Förskola – åk 9, gymnasiet


 Skapa skräckfilm med monster och special effekter.

Mitt syfte som pedagog är att lyfta fram de mer otroliga, fantastisfulla detaljerna i film – till exempel hur man skapar en skräckfilm genom att använda olika psykologiska knep, kostymer och effekter. Allt för att skapa läskiga men helt ofarliga illusioner, allt för att ha kul och kunna roa med något utanför den typiska filmproduktionen i Sverige. Genom att använda sig av denna kunskap skapar eleverna sedan sina egna filmer i grupp, de gör allt från effekter, foto, klippning och det som är väld

Workshopledare: Ola Paulakoski, filmare
paulakoski@gmail.com (öppnas i nytt fönster)
Profil på kulturpoolen: https://goo.gl/rJh2yZ (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: Åk 4 – 9, gymnasiet


 Skriv och berätta

Skriv och berätta med förankring i kursplanen. Med hjälp av olika metoder och verktyg utvecklar vi vårt språk och vår skrivförmåga. Det ska vara fantasifullt och kreativt men samtidigt med vikt på stavningsregler.
En skrivarworkshop kan se ut på flera sätt, men vi utgår alltid från ett tema, använder ord och bilder som vi skapar och berättar utifrån.
Jag tror på det kreativa skrivandet, att det stimulerar andra former av skrivande och skapar en grund för kommande övningar i skolan och livet.

Workshopledare: Louise Alvarsson, journalist och skrivpedagog
la@louisealvarsson.se (öppnas i nytt fönster)
Profil på kulturpoolen: https://goo.gl/JPJxVS (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: F-9, gymnasiet


 Sång- & röstexperiment + låtskrivande

Alexandra Larson är sångerska, låtskrivare och pedagog, som i Skapande skola arbetar med sång, musik, musikal och musikskapande. Under utbudsdagen får du testa en mix av två av hennes workshoppar: 1 Sång- och röst – här sjunger du olika musikstilar och upptäcker hur din röst kan låta på många olika sätt med små förändringar. 2 Klart vi kan skriva en hit! – en låtskrivarkurs där deltagarna under lekfulla former lär sig hur man med text, rytm och melodi gör en egen låt – eller en hel minimusikal!

Workshopledare: Alexandra Larson, musikpedagog skådespelare och regissör
alexandra@ostingekompaniet.se (öppnas i nytt fönster)
Profil på kulturpoolen: https://goo.gl/jUZD7z (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp F-9 + Särskola


 I 100 % Samspel!

Interaktiv rytm- röst- och rörelseverkstad med utgångspunkt i Västafrikansk Trum- och Danstradition.
Kultur- och språköverskridande samspelslekar.
Tusentals skolbarn har de senaste tio åren deltagit i våra verkstäder och responsen från både barn och pedagoger har varit mycket positiv.
Verkstäderna främjar, enligt utvärderingar från skolor vi varit i: Läsinlärning och språkutveckling, matematik och musikalitet, timing, kroppsuppfattning, koordination, koncentration, självkänsla och självbild.

Workshopledare: Christina och Mikael Gabrielsson, dansare, musiker och rytmpedagoger
info@blabjork.se (öppnas i nytt fönster)
Profiler på Kulturpoolen:
Mikael: https://goo.gl/N3hyuQ (öppnas i nytt fönster)
Christina: https://goo.gl/MVso6B (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: F-6, särskola


Drama som redskap

Mycket med fokus på både kroppsspråk och röst. Frågor som: Uttrycker jag det jag tror att jag uttrycker? Vad uttrycker jag egentligen? berörs under workshopen.

Att träna oss i att bli mer medvetna om vad som färgar vårt kroppsspråk och vår röst samt vad vi utifrån det förmedlar, gör att vi både kan få en djupare förståelse för olika bemötanden och kan förhålla oss till olika situationer på ett mer konstruktivt sätt.

Workshopledare: Susanne Marguerite Arvidsson, dramapedagog och lärare
susanne.marguerite@outlook.com (öppnas i nytt fönster)
Profil på kulturpoolen: https://goo.gl/J7wbDH (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: Åk 4-gymnasiet


 Teater som bro mellan kulturer

Teater är ett användbart verktyg för att främja samhällsdialog och interaktion, och kan vara en bro mellan olika kulturer. Välkommen till en workshop som vill ge en förståelse för de komplexa frågor som flyktingar brottas med och hur man kan arbeta effektivt tillsammans med invandrare med de specifika erfarenheter som de har med sig och de nya utmaningar de står inför.

Workshopledare: Monirah Hashemi, skådespelare, teaterpedagog och dramatiker. Katarina Jäder, skådespelare och mimare
info@jadersteater.se (öppnas i nytt fönster)
Profil på Kulturpoolen: https://goo.gl/tQwyBD (öppnas i nytt fönster)

Målgrupp: Åk 1-6


Anmälan 

Utbudsdagen är gratis men vi tar ut en avgift på 300:- om du avanmäler dig  efter sista anmälningsdag utan att skaffat någon ersättare. Bekräftelse skickas till anmälda deltagare.

Anmäl dig här (öppnas i nytt fönster)

Sista anmälningsdag är 13 november


 

Utbudsdagen är ett samarbete mellan Region Värmland och Riksteatern Värmland

Sidan uppdaterades den 14 augusti, 2018